2012. szeptember 3., hétfő

Bécsi álmok villamossal

Mivel mostanában nem igazán volt időm ezzel a bloggal foglalkozni, kissé eseménytelen maradt a felület, ám hazánk rám gyakorolt hatása miatt nem tudok elmenni szó nélkül azon dolgok mellett, melyek nap mint a nap a tömegközlekedésben történnek velem. Talán kissé kritikus szemmel nézem nézem az egészet és nyilván semmi sem lehet tökéletes, de az összehasonlítás, hogy lakhelyemtől 120 kilométerre keletre, illetve nyugatra mi történik, valami eszméletlen. Mármint a kontraszt. Vagy nevezzük így: szakadék a közlekedési-kultúrában.

Emiatt úgy döntöttem továbbra is megírom tapasztalataimat. Sőt, másokat is erre buzdítok. Akár a legegyszerűbb kérdést is érdemes kiboncolgatni, mint például: mi a túróért nem lehet naponta 10-15 perces késések nélkül közlekedtetni vonatokat a 21. században, mikor nemzetünk annak idején az európai vasút egyik dicső úttörője volt, de ezzel később még úgyis szeretnék foglalkozni.

A nyáron – volt szerencsém – és egy teljes napot a bécsi tömegközlekedésre szenteltem. Kíváncsi voltam, igaz-e a sokat hajtogatott szösszenet, miszerint Bécs Európa egyik legstresszmentesebb településre a közlekedés szempontjából.


A cikket nem szeretném újra begépelni, esetleg újraírni, ezért most a lustaság könnyed delejében bemásolok néhány fejezetet, illetve néhány képet is bedobok. Akit érdekel a teljes sorozat, az a szöveg végén lévő élő linken elérheti. Az első fejezet kizárólag a villamosokról szól.

„A Bécsi villamoshálózat 172 kilométer hosszú és egy nemzetközi összehasonlításon az ötödik helyezést kapta a világ legnagyobb villamoshálózatának listáján. Ugyanakkor, mint azt megfigyelhettük, rendkívül rugalmas is. A szerelvények szinte percenként követik egymást, de néha alig egy saroknyi követési távolságot tartanak. Itt tehát senki sem fut a villamosra és nyomorogásra sem kényszerülünk a tömött szerelvényeken. A sűrű menetrendnek köszönhetően rendkívül szellősek a villamosok és a budapestiekhez képest talán az ülőhelyek belső kialakítása is jobb.


Apró észrevételek a bécsi villamosközlekedés margójára, mely példa értékű lehet bárhol a világban. A 43-as villamos végállomásán, Neuwaldegg városorészben takaros állomás található. A pálya hurokban végződök, mely egy kisebb templomot kerül meg. A megállótól körlbelül 10 méterre mellékhelységet hirdet a tábla. A kételyek, melyeket magunkkal vittünk Bécsbe, máris ott motoszkálnak. A csukott ajtó előtt állva kiguberálunk néhány eurót zsebünkből és felkészülünk arra is, amit odabent találhatunk.....Tovább a fotókhoz és a folytatáshoz.

2012. március 5., hétfő

2012. február 16., csütörtök

Téli túra a Bakonyban - Fotók a havas Cuha-völgyből!

Íme az érintetlen szűz hó a Cuha-völgyben és környékén!
Az elhagyatott, érintetlen, 20 centiméteres szűz hóval borított porva-cseszneki állomást vasúton közelítettük meg. Győrből valamivel több mint 1 óra alatt elérhető a Bakony ezen része.


A téli látvány önmagáért beszél. A gyalogos túrákat ezúttal csak a bevállalós természetbarátoknak ajánljuk, mivel a barangolás meglehetősen nehézkes a vastag hótakaró miatt.




Ám a vonat ablakából sem utolsó a látvány. A fenyőfői ősfenyvesen keresztülhaladva néhány percre egy eldugott tajgán érezhetjük magunkat.



Porva-Csesznek és Vinye vasútállomás elhagyatott. A környéket hó és tompa csend uralja. Olyan, mintha megállt volna az élet. Ezt a némaságot csak a faágak hangos roppanása töri meg néha néha az erdőben.




Természetfotósoknak valóságos kánaán a völgyek, hegyoldalak világa. További fotók kedvcsináló gyanánt ezen a linken!

2012. február 10., péntek

Győrben járt a királyné - Íme a Sisi-mozdony

A Gysev Zrt a királyné jövő évben esedékes 175. születésnapja előtt tisztelegve bocsátotta útjára az immár negyedik "tematikus" mozdonyát. 2008-ban Haydn, 2009-ben Széchenyi István, tavaly Liszt Ferenc arcképével díszítettek egy-egy mozdonyt, amelyek nagy sikert arattak az utazók körében.

Lencsevégre kaptam a Taut:



Győrben járt a Sisi Taurus - Fotók: Takács Zsolt







Képgaléria itt!

2012. február 9., csütörtök

2012. február 8., szerda

Kipróbáltuk a TRAXX-ot - felszálltunk és mentünk egy kört


Kipróbáltuk a MÁV egyik legújabb mozdonyát a győri vasútállomáson

Felszálltunk és kipróbáltuk egy TRAXX típusú villanymozdony kényelmét Győrben. A jármű 160 km/órás sebességgel is száguldhat. Vezetőjét a szakma szépségeiről és esetleges nehézségeiről kérdeztük.

<<KISALFOLD.HU>>

Több mint egy évvel ezelőtt mutatták be a MÁV legújabb, TRAXX típusú villanymozdonyát. Jelenleg ezek a járművek a legfrissebbek a vasúti flottában. 21 már szolgálatban van, máricusig pedig további négy mozdonyt tesznek sínre.

A győri vasútállomáson is gyakran láthatók ezek a masinák. Pár napja - a vasúttársaság külön engedélyével - lehetőségünk nyílt felszállni az egyikre. A szolgálatot teljesítő mozdonyvezető bemutatta a kényelmes, régebbi mozdonyokhoz nem is hasonlítható vezetőfülkét.

Traxx mozdony Győr vasútállomásán.
TRAXX mozdony Győr vasútállomásán.

A győri vasútállomásra, a délelőtti órákban, a Keleti-pályaudvar felől érkezett meg a vonat. Mivel a jármű csak a kora délutáni órákban indult szolgálatra, ezért bőven volt időnk körülnézni a fülkében, ahol Teszár Zoltán mozdonyvezető, szakzsargonnal 'vezér' üdvözölt bennünket.

A Traxx mozdony vezetőfülkéje és a
A TRAXX mozdony vezetőfülkéjében Teszár Zoltán mozdonyvezető. Fotók: T.Zs.

Teszár Zoltán 1983 óta vezet villamos mozdonyokat, így sok mindent tud róluk. A szolgálati időről, a szakma szépségeiről, nehézségeiről és elsősorban az új mozdony kényelméről kérdeztük.

"A V43-as villanymozdony után átülni egy TRAXX-ba nagy változás, hiszen ezek az új mozdonyok kényelmesebbek, mint az elődeik. Elég csak a vezetőülést kipróbálni. Kényelmes, állítható. Az ember hátához illeszkedik.



Az irányítópult is más. A hagyományos analóg műszerek gyakorlatilag eltűntek. Helyettük digitális képernyőket látunk, melyekről minden szükséges információ leolvasható. Nincsenek visszapillantó tükrök sem. A vonat környezetét a mozdony oldalán elhelyezett kis kamerákon át figyelheti a vezető" - tudtuk meg Teszlár Zoltántól.

Kapva kaptunk az alkalmon és kipróbáltuk a vezető ülését. Valóban komfortos. Elfogadnánk otthonra is, akár tévét nézni.

A mozdonyvezetői szolgálat 12 órás, ebből maximum 10 óra lehet a vezetéssel eltöltött idő, ezért elengedhetetlen, hogy rendes, ergonómikus ülőalkalmatosság legyen a vezérálláson.

Az új mozdonyok beszerzése jelentős lépés. Elsősorban a személyszállításban használják őket. A MÁV járműparkjának jelentős részét még ma is a V43-as villanymozdonyok alkotják. A működő mozdonyok átlagéletkora 35 év.

A korszerűtlenné vált gépek nem csak a szolgáltatás színvonalában, de üzemeltetési költségeikben sem felelnek meg az elvárásoknak.

A régebbi mozdonyokat is folyamatosan felújítják, ám egy idő után cseréjük elkerülhetetlen.







Üzemeltetésük takarékosabb, mivel a fékezéskor keletkező elektromos energiát a mozdony visszatáplálja a felsővezetékbe. Megtudtuk: a MÁV-Trakció további korszerű mozdonyok beszerzését is tervezi a jövőben. Az utasok sokszor találkozhatnak TRAXX-al, illetve a Taurus típussal az állomásokon, hiszen jelentős személyszállítási forgalmat látnak el.

Ezek a masinák 160 km/órás sebességgel is száguldhatnak. Ám a jó mozdonyokhoz megfelelő minőségű vasúti pálya is szükséges. Hazánkban egyelőre csak a Budapest-Győr-Hegyeshalom vonal egyes szakaszain megengedett ekkora sebesség. A jövőben azonban ez is változhat.

A járművek, illetve a személykocsik korszerűsítése és lecserélése nagyobb utasforgalmat is generál. Kísérőink elmondták: a korszerű vonatok színvonalasabbak, számadataik szerint az elmúlt évben növelték az utazóközönséget is. Erről korábban portálunkon is olvashattak.

A hatást a mozdonyvezető is igazolja: "Több ismerősöm is említette, hogy a főváros környékén egyre többen részesítik előnyben a vasúti közlekedést. Sokan hivatkoznak arra, hogy tiszták és korszerűek a vonatok.


Szemtől szemben.
Szemtől szemben.

Megtudtuk: korszerű mozdonyt vezetni is élvezetesebb, könnyebb, mint elődeiket. Akár a menetrend betartásában is előnyös lehet az intenzív gyorsítás és a modern berendezések használata. Természetesen ez függ a mozdonyvezető tapasztalatától is.

Ezután kisebb "sétára" indultunk. Mozdonyunk engedélyt kapott, hogy kiguruljon az egyik tároló vágányra Gyárváros felé:


Géptér.
Géptér.

A mozdonyvezető rádión keresztül nyugtázta az utasítást és elindultunk. Elmondhatjuk: a több mint 80 tonnás jármű olyan csendesen és könnyedén siklik, akár egy hajó. Csupán a váltókon áthaladva érezni némi riszálást. Miután leparkoltunk, "vezetőállást cseréltünk", azaz átmentünk a géptéren keresztül a másik fülkébe. A mozdony belseje is nagyban különbözik a régebbi típusoktól. Akadálymentesen, könyökünk és fejünk beverése nélkül átjutunk a túlsó oldalra.




Rövid várakozás után visszagurultunk az állomásra, hogy beálljunk a karbantartó garázs elé. A mozdonyt ugyanis le kell mosni. Régebben ez a mozdonyvezetők feladata volt - tudtuk meg. Teszár Zoltán közben a szakma szépségeiről kérdeztük:

- Gyerekkori álmom volt, hogy mozdonyvezető legyek. A "Keleti-pályaudvaros" mozdonyvezetők, így én is, sok helyen megfordulunk az országban. Minden szolgálat más. Az egyik kedvenc szakaszom Szobnál a Duna part mentén van. Látványos a táj. Ahhoz, hogy valaki egy adott mozdonyt vezethessen, típusengedélyt kell szereznie.

Az egyes vonalakhoz pedig vonalismereti engedély szükséges. Meg kell ismerni a pályát, a vasútállomásokat, a környezetet, forgalmi korlátozásokat, előírásokat minden vonalon - mondta el a Vezér.




Mint minden szakmában, itt is vannak nehéz pillanatok. Szóba kerültek a balesetek és ezek lelki hatásai is. Nem könnyű ugyanis egy esetleges gázolást feldolgozni.

- A lelki teherbírás személyfüggő. Van aki könnyen feldolgozza, van aki nehezebben. Egy kollegám mesélte, hogy többször is gázolt, semmi baja nem volt, látszólag meg tudta emészteni az eseményeket, de pár héttel később összeomlott lelkileg.

Élménydús túránk közben a végéhez ért. A mozdony lefékez a garázs bejárata előtt. A vezetőtől elköszönünk és lemászunk a mozdony oldalán. Néhány utolsó fotóra - búcsúzóul - még jutott időnk.

www.kisalfold.hu

A cikk linkje

___________________________________________________________________________________



Menesztés

Pár szó indulásképp, amit a blogról, illetve magamról el szeretnék mondani. Az életem már gyerekkorom óta megfertőződött a vasút hangulatával. Szerettem volna egy helyet, ahol saját gondolataimat, érzéseimet és élményeimet  megoszthatom másokkal.

Nem kívánok követni éles tematikákat, a személyes vesszőparipáim alapján kívánom megölteni az oldalt. Mindig ami éppen jön, ami aktuális vagy ami számomra újdonság. Így előfordulhat, hogy némely témában a vasúti közlekedésen belül, még meglehetősen esetlen leszek, esetleg pontatlanul használom a szakzsargonokat.

Ugyanakkor azt szeretném, hogy ez a napló ne csak az enyém legyen. Várom a témaötleteket, sztorikat, fotókat, videóitokat, hogy együtt töltsük meg tartalommal az oldalt. Remélem sok szép pillanatot szerzünk egymásnak! Emailcímem a blogon megtalálható.

Eseménymentes napot!

Kezdetnek egy réges régi videóm:

"Száz vasutat, ezeret!
Csináljatok, csináljatok!
Hadd fussák be a világot,
Mint a testet az erek"

(Petőfi Sándor)